Reklama

Věkem podmíněná slepota - (3. část)

V minulých dvou částech jsme si řekli něco o tom, jaká mohou být postižení sítnice, která jsou nejčastější a jak se projevují. Nyní něco o tom, co můžeme sami udělat, abychom snížili svá rizika.

Víme už, že nejčastějším onemocněním sítnice ve vyšším věku je Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD). VPMD je u nás hlavní příčinou nevratné (ireverzibilní) slepoty u starších lidí. Naštěstí nikdy nejde o slepotu úplnou. Člověk však ztratí schopnost číst a vidět věci ostře.

VPMD má suchou a vlhkou formu. Vlhká forma je způsobena tvorbou abnormálních novotvořených cév v makule. Je přítomna naštěstí jen v 10% případů VPMD. Má však na svědomí 90% těžkých ztrát zraku. Vlhká forma se dá ovlivnit laserem nebo injekcemi do nitra oka. V ČR je několik pracovišť, které se takové léčbě věnují.

Suchá forma je způsobena postupných ztenčením (atrofií) sítnice v makule. Netvoří se otok. Vyvíjí se velmi pomalu mnoho let. Představuje 90% případů onemocnění. Suchá forma může někdy přejít ve vlhkou formu. Suchou formu nelze zatím bohužel léčit vůbec. Jedinou nadějí odvrácení suché formy VPMD je prevence.

Účinnou léčbu suché formy VPMD tedy neznáme. Jelikož se však toto onemocnění dotýká velkého počtu lidí, probíhá ve věci intenzivní výzkum. Jsou už známy rizikové faktory. V předcházejících částech jsme je podrobně vyjmenovali.

Reklama

Uvedli jsme, že v riziku jsou mimo jiné lidé s nízkou hladinou karotenoidů v krvi. Co to karotenoidy jsou? Jsou to barviva (pigmenty) makuly. Známé jsou pod názvy karoten, kryptoxantin, lutein, lycopen a zeaxantin. Nejdůležitějšími pigmenty makuly jsou lutein a zeaxantin.

V buňkách organismu, oko nevyjímaje, vznikají v důsledku vlastních biologických dějů (a také působením škodlivého záření z vnějšího prostředí) volné radikály - oxidanty. Ty jsou velmi nebezpečné. Poškozují buňky a mohou způsobit až smrt buňky. Organismus je na tyto děje připraven. Proti volným radikálům působí antioxidanty. Ty chrání tkáně před toxickým působením volných radikálů. Karotenoidy lutein a zeaxantin jsou takovým silným antioxidantem, který oko chrání. Lutein a zeaxantin se však v těle netvoří. Aby nás mohli chránit, musíme jej přijímat v potravě. Lutein nechrání jen oči. Je dobrý i pro srdce a trávicí systém. Pravidelný příjem luteinu může snížit riziko vzniku srdečních onemocnění a může mít i ochranný vliv před výskytem rakoviny tlustého střeva.

Víme, že bílé sluneční světlo je možno rozložit do barevné škály, jakou vidíme v duze. Bylo zjištěno, že na vznik VPMD má vliv hlavně krátkovlnné modré světlo, které je ve slunečním záření obsaženo. Lutein v oku pohlcuje (absorbuje) modré světlo a tak oko chrání. Tvoří jakési přirozené sluneční brýle.

Uvedli jsme, že skladbou stravy můžeme významně ovlivnit své zdraví. Kde je tedy lutein a zeaxantin obsažen? Vyskytují se hlavně v zelenině. Jsou v mrkvi, brokolici, kapustě, kukuřici, listovém salátu, čerstvém špenátu, rajských jablíčcích a zelených fazolkách. Jíte dostatek zeleniny s obsahem luteinu a zeaxantinu?

Výzkumem bylo zjištěno, že optimální denní dávka luteinu je 6 mg. Bylo dále zjištěno, že sítnici oka mohou chránit i další antioxidanty - vitamíny a minerály. Např. vitamin A, C, E, zinek, měď, selen. Tyto antioxydanty také přijímáme v potravě. Ve vhodné dávce prospívají opět nejen v očích, ale i v celém organizmu.

Je však obtížné až nemožné sestavit si jídelníček tak, abychom v něm každý den měli všechno, co oči na ten den potřebují. Jak se pak tedy chránit před VPMD, když je to tak? Nadějí jsou potravinové doplňky. Jejich skladba vychází z posledních vědeckých poznatků. V jedné tabletě pak denně dodáváme organismu optimální dávku těch přírodních látek, které už prokazatelně oči chrání a prospívají jim. Vhodné je dlouhodobé užívání. K nasycení sítnice luteinem dochází plně až za několik měsíců. Jelikož jde o přírodní doplňky stravy, je možno jejich užívání, i když se člověk léčí jinými léky. Některé potravinové doplňky pamatují i na diabetiky. Neobsahují cukr. Např. přípravek Pro-Visio. V každé oční ordinaci nebo v každé lékárně je možno se dnes dovědět více o tabletách pro ochranu zraku.

Co říci závěrem. Naše medicína nejčastější onemocnění sítnice - suchou formu VPMD - léčit zatím neumí. Je však možno riziko jejího vzniku významně omezit. Je na každém, aby každý zvážil, v jakém riziku se nachází. A podle toho se rozhodl, co udělá pro svůj zrak.

MUDr. Jaroslav Karhan, odborný oční lékař

Reklama

Komentáře

Reklama