Reklama

Mdloby z horka

Mdlobě z horka lze předejít ochlazováním a dostatkem tekutin. Tato rada platí pro dospělé i děti, mdloby mohou postihnout kohokoli. "Mdloba může být prvním příznakem dehydratace," řekl ČTK dětský lékař Milan Kudyn.

Mdloba souvisí s dlouhodobým působením vysokých teplot a přehřátím organismu, zpravidla i s delším stáním. Mozek se dostatečně neprokrvuje, tělo ztrácí tekutiny pocením. Příznakem jsou bledost obličeje, studený pot na čele, zívání, zrychlený dech, nevolnost, malátnost a závrať. Důležité je pít, občas se ochladit a nestát dlouho na jednom místě.

Kudyn, který působil čtyři roky jako dětský lékař v tropické Africe, doporučuje větrat v noci, kdy je vzduch chladnější, a přes den, kdy se teplota šplhá ke 30 stupňům Celsia, už okna neotvírat. Lidová moudrost radí polepit okna na slunečné straně bílým papírem.

Člověka, který upadl do mdlob z horka, je nutno vynést na chladné a stinné místo. Měl by ležet naznak s mírně sníženou hlavou a zdviženýma nohama, oděv na krku a hrudi uvolněný, na hlavě studený obklad. K rychlejšímu probrání přispěje pleskání po tvářích či přičichnutí k látce s ostrým pachem.

Když se člověk z mdlob probere, je třeba pozvolna nahrazovat chybějící tekutiny. Po lžičkách se dává iontový nápoj či slaná voda, kdy na litr tekutiny je čajová lžička soli. Dobrý je i studený sladký čaj s citronem. K člověku, který upadl do bezvědomí, je nutno zavolat lékaře.

Reklama

S horkem a ztrátou tekutin je spojeno také tepelné vyčerpání. Trvá déle než mdloba a provází je poruchy jednání, zmatenost, podrážděnost nebo i delirium. S těžkou tělesnou námahou a velkými ztrátami tekutin a iontů souvisejí křeče z horka. Při dostatečném přísunu tekutin a iontů se stav rychle upraví.

Naďa Myslivcová

Reklama

Komentáře

katka (Út, 31. 7. 2007 - 13:07)
tohle se mi letos stalo, po dni u vody- teda neomdlela jsem, jenom jsem přestávalůa vidět i slyšet, dokud jsem si nesedla na bobek, pak to bylo lepší. Pak jsem si uvědomila, že jsem vypila vlastně jenom jedno pivo a byla jsem celej den na slunci- no moje blbost.
Nick (Út, 31. 7. 2007 - 13:07)
To snad není pravda jsi mladá a hloupá, a co má jako být?
Nyx (St, 1. 8. 2007 - 12:08)
Já tím taky trpím, a to i bez alkoholu. Když teploty vystoupnou nad 30 C ve stínu, je mi zle i když celý den nevyjdu na slunko a šíleně mě v návalech bolí hlava.... Prý se s tím dá dělat jediné, a to dodržovat pitný režim - co nejvíc pít tekutiny, ale slazené nápoje a pivo NE. Já taky, pokud to jde, hodně odpočívám.
Je to ale obzvlášť nepříjemné, pokud musím něco dělat, chodit do práce atd. Už je mi jasné, proč ve Španělsku drží siestu a žít se začíná až po setmění. :-)))
Reklama